pondelok 9. júna 2014

Klobúčik na leto

Klobúčikov nie je nikdy dosť. Hlavne keď slniečko hreje tak, ako sa na letné mesiace patrí. Klobúčiky budú najpríjemnejšie z čistej bavlny, z bambusu, ľanu, alebo z ich zmesí, prípadne aj zmesová priadza s akrylom nemusí byť zlá.Pri háčkovanom klobúčiku ako na obrázku budeme postupovať nasledovne.
Začneme klasickou plackou v tvare kruhu. Pridávame a rozširujeme do požadovaných rozmerov. 

Schéma kruhu: http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=9794

Keď sa už blížime k požadovanej veľkosti, dáme si pozor aby v poslednom riadku základnej placky boli očká v takom počte, aby to bolo deliteľné číslom 3, kvôli vzoru. Samozrejme je možné použiť akýkoľvek iný vzor, počet očiek potom stačí za pochodu prispôsobiť. Keď nám očká sedia začneme háčkovať "vzorovú" časť. 
My sme zvolili nenáročný vzor, vhodný aj pre začiatočníkov: Do každého tretieho očka urobíme tri dlhé stĺpiky. Na začiatku spravíme tri RO, jeden DS, potom odpočítame tretie očko z predchádzajúceho riadku, urobíme do neho tri dlhé stĺpiky, znova si odpočítame tretie očko a do neho spravíme tri DS, opakujeme až do konca. Na konci riadku urobíme jeden DS, k retiazkovým očkám a jednému dlhému stĺpiku zo začiatku riadku. 
Takto pokračujeme až kým nedosiahneme požadovanú dĺžku. 


Pridali sme ešte dva riadky DS a potom sme rožširovali spodnú časť.
Teraz si vezmeme o pól čísla, alebo o číslo menší háčik. Začneme jedným RO a robíme dookola krátke stĺpiky a jemne pridávame, podľa toho aký chceme aby mal klobúk tvar. Ak chceme aby bol len jemne rozšírený, rozdvojujeme len pár očiek v riadku. Zhruba 5 až 7. Ak chceme aby to bolo viac do priestoru, tak kľudne aj každé tretie až piate očko môžeme rozháčkovať. 

Zo zbytkov vlny môžeme urobiť malý kvietok, peknú gombičku k tomu a máme hotovo. Môžeme sa vrhnúť do krásneho leta!

Schéma kvetu: http://lacycrochet.blogspot.sk/2013/01/crochet-thread-flower-photo-tutorial.html


 Krásne teplé leto všetkým. :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára