štvrtok 13. februára 2014

Naťahujeme háčkovanú šatku - blokovanie

Že niečo ako blokovanie štrikovaných či háčkovaných vecí existuje, som sa dozvedela náhodou. Narazila som na internete na návod na Elise Shawl (návod na ravelry tu) a hneď som ho aj uháčkovala. Ostal taký nijaký, zbitý, vôbec nie krásny natiahnutý ako na fotkách. Chvíľu som to nechala tak a neskôr keď som sa k blogu vrátila, som si všimla, že šál blokovali. Zistila som si ako na to a celá nadšená som to hneď skúsila. Fungovalo to parádne!


Blokovaním vlastne natiahnete váš výrobok do požadovaného tvaru. Je to naozaj jednoduché!


Potrebujete na to napríklad háčkovaný šál z priadze Lang Yarns Mille Colori, podložku na blokovanie, špendlíky (súčasťou podložky), rozprašovač s vodou a trochu kľudu. Namiesto podložky môžete použiť posteľ / gauč / koberec - čokoľvek čomu nevadí, že to dopicháte a chvíľu to nebudete môcť použiť. Namiesto rozprašovača stačí aj pohár s vodou a vaše prsty.Podložku si rozložíme, položíme na ňu šál a začneme ho pomocou špendlíkov naťahovať.


Keď je natiahnutý, tak ako sa nám páči, pofŕkame ho vodou, aby bol celý mokrý.A teraz natiahnutý, mokrý ho necháme voľne uschnúť. Ja som ho šuchla na noc pod posteľ. Po uschnutí odšpendlíme a tešíme sa aký je krásny. Nie že by predtým nebol... 
Tvar už bude držať stále. Aj po opraní - takýto bavlnený som prala v práčke na 40° a cípiky ostali stále natiahnuté. Perieme samozrejme podľa toho z akej priadze sme pracovali.

Počuli ste už o blokovaní? Ako to robíte vy?

4 komentáre:

 1. Super. Aspoň viem, ako využijem naše penové puzzle. Doteraz som to robievala na gauči :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. áno penové puzzle detí je vďačné :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Já použila karimatky :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. ja preplachnem v cistej vode, vodu povytlacam /nekrutim, nezmykam/ a vyvesim na balkon - za "preponu, husto nastipcujem a aj strany visiac stipcujem :-) vo vodorovnej polohe blokovat bohuzial nemam kde :-D

  OdpovedaťOdstrániť