nedeľa 12. októbra 2014

Pružná retiazka

O pružnej retiazke viem už dlho. Nejako sa mi však do nej nechcelo. Povedala som si, že si vystačím aj s retiazkou. No nedalo mi to. Skúsila som. A čiapku háčkovanú "od spodku" už inakšie nezačnem. Je to pružné, príjemné, nie ako zarezávajúca sa retiazka do čela. :-)

Tieto čiapky som háčkovala ako prechodné pre moje deti. Z Greiny.Začínala som od spodku pružnou retiazkou. Pokračujeme riadkami z polodlhých stĺpikov.
Keď ich už je dostatok začneme s vzorom.
Prvý riadok vzoru: 3RO, KS do druhého očka, *2RO, vynecháme 2očká, do tretieho KS*

Takto som to robila pri prvej čiapke a prišlo mi, že to je veľmi stiahnuté po tých polodlhých stĺpikoch. Druhú čiapku som v každom treťom opakovaní vynechala len jedno očko pod retiazkou. Na obrázku to je pekne vidno.Druhý riadok: pod retiazkové očká dáme všade 3 x DS
Tretí riaadok: začneme 3RO, KS do medzery medzi 3DS, 2RO, KS do medzery...

Druhý a tretí riadok opakujeme do požadovanej dĺžky.

Skúsila som aj dve rôzne ukončenie. Prvá verzia vyzerá lepšie.
Prvý riadok zužovania: tam kde sme predtým robili 3 dlhé stĺpiky - tam ich spravíme, ale zháčkované dokopy. V ďalšom riadku robíme už len KS medzi zháčkované stĺpiky, bez retiazkových očiek. A na záver pokračujeme už len KS a vždy dva zháčkujeme pokiaľ to ide. Dierku zapošijeme pri začisťovaní.Video na pružnú retiazku nájdete tu:


5 komentárov:

 1. Krásne čiapočky, ste šikuľka. Aj tá priadza vyzerá veľmi dobre. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem pekne. Tá vlna je krásna a veľmi svojská zároveň...

   Odstrániť
  2. Môže sa pružná retiazka na adventný veniec uháčkovať a koľko riadkov?Ďakujem,

   Odstrániť
  3. Tento komentár bol odstránený autorom.

   Odstrániť
  4. Pružná retiazka je len začiatok. potom sa háčkujú ďalej, buď krátke, polodlhé, alebo dlhé stĺpiky... a riadkov podľa toho aké veľké to má byť. :)

   Odstrániť