utorok 16. septembra 2014

Hviezdičková čiapka

V nasledujúcich riadkoch si ukážeme ako rozširovať hviezdičkový vzor hneď od začiatku. Je to naozaj jednoduché. A zopakujeme si aj trojčlenku.

TIP pre tie čo neradi párajú. Možno bude fajn si urobiť malú vzorku - povedzme z 5 - 7 hviezdičiek. Odmerať ich a podľa toho si vypočítať koľko hviezdičiek potrebujete mať, aby ste dosiahli vami požadovaný obvod hlavy.

PRÍKLAD. 7 hviezdičiek má spolu 10cm. Vy potrebujete obvod 47cm. Čiže spolu X hviezdičiek.

Trojčlenka ma ešte nikdy nesklamala takže ideme na to.
X hviezdičiek = 47 cm
7 hviezdičiek = 10 cm

X = (47*7) / 10
X = 32,9 hviezdičky :) ( 1 hviezdička = dve očká)

Ľahké nie?

A teraz k tým hviezdičkám. Ja som si výpočty nerobila. Robila som od oka. Pracovala som s Morbidone háčik 5,5mm. Mne bolo treba celé 100g klbko. Ak budete robiť z hrubšej, alebo tenšej vlny, treba si pridávanie prispôsobiť - buď budete rozširovať vo viacerých, alebo v menej riadkoch.
POZOR. Pri tomto vzore prácu po každom riadku otáčame. Riadok vždy ukončíme pevným okom a prácu jednoducho otočíme a háčkujeme  ako keby z vnútornej strany čiapky.Tu je popis placky v skratke:
1. riadok - 10xKS
2. riadok - rozháčkovať každú hviezdičku
3. riadok - 3xKS do každej hviezdičky
4. riadok - rozháčkovať každú druhú hviezdičku
5. riadok - striedať 2xKS a 3xKS do hviezdičky
6. riadok - rozháčkovať každú tretiu hviezdičku
7. riadok - striedať 2xKS a 3xKS do hviezdičky
8. riadok - obyčajné hviezdičky
9. riadok - 4x 3KS do hviezdičky, rovnomerne rozložené po obvode čiapky, ináč 2KS do hviezdičky

Vysvetlivky.
Rozháčkovanie hviezdičky. Obyčajne prevliekame hviezdičku cez päť rôznych očiek. Nezabúdajte, prácu treba po každom ukončenom riadku otočiť aby boli hviezdičky pekné!

Na začiatku riadku robíme retiazku z troch očiek. Picháme a prevliekame cez miesta ako sú čierne bodky - tak robíme obyčajnú hviezdičku. Keď budeme hviezdičku "rozháčkovávať", tak pichneme do štvrtého očka dva krát.


Nezabúdajte vlnu povyťahovať čo najviac aby bola hviezdička pekná. Aj keď na tejto fotke to tak nevyzerá :) ...
Pri rozširovaní prevlečieme cez prvé tri očká ako obyčajne. Potom pichneme dva krát do štvrtého očka. Prvý krát pichneme popod zadnú nitku.Druhý krát popod obe ako obyčajne.Už len prevlečieme vlnu cez všetkých 6 očiek čo máme na háčiku.A znova prevlečieme a máme spodnú polovicu hviezdičky. Vrch hviezdičky sa robí v ďalšom riadku tými krátkymi stĺpikmi.Ďalej pokračujeme podľa toho či budeme, alebo nebudeme rozširovať hviezdičku. Ak rozširujeme picháme do štvrtého očka dva krát. Ak nerozširujeme, picháme háčik a prevliekame vlnu na piatich miestach.Koniec riadku ukončujeme pevným okom. Do toho očka ako je biela bodka háčkujeme len ak rozširujeme riadok. Ak už rozširovať nechceme do posledného - bieleho očka nepicháme háčik.V ďalšom riadku robíme krátke stĺpiky. Prácu si otočíme a budeme pracovať ako keby zo zadu hviezdičiek. Urobíme 1 RO a ďalej pokračujeme KS. Ak rozširujeme robíme po tri KS ak nerozširujeme tak robíme vždy 2 KS do oka hviezdičky - tam ako sú čierne bodky.Ukončíme znovu pevným okom a prácu otočíme.Takto vyzerala moja placka. Zo 100% talianskeho merina Morbidone háčkovaná háčikom 5,5mm.
Začala som 10KS do magického kruhu. Potom vidíme 10 hviezdičiek (čierne bodky) a pekne je vidno aj po 3KS v každej hviezdičke (biele bodky).
Spodok čiapky som obháčkovala KS (zháčkovala som zhruba tretinu očiek aby som sa dostala na požadovaný obvod) aby dobre držala na hlave.

Ako ide "švík" vznikajú nie veľmi pekné diery, tie ale poľahky "zapošijete" na konci pri začisťovaní končekov vlny. 

No a takto vyzerá hotové dielo. Samozrejme brmbolec na želanie nesmel chýbať.


1 komentár:

  1. Paulínko, díky (nejen) za návod na čepici se vzorkem, na který bych si jinak netroufla. Čepice bude skvělá :-)

    OdpovedaťOdstrániť