nedeľa 20. mája 2018

Pásikavý - Stripes

Po dlhšej odmlke sa znovu vraciam. Mám už rozpracované ďalšie veci, tak sa je na čo tešiť. No poporiadku. Teraz ideme štrikovať pásikavý.


I haven´t been writing for a while, but I am back. Besides this cardi, I have some more things on my needles so stay tuned. But now I am going to tell you about this stripy cardi. 


Na internete je kopec pásikavých inšpirácií. No a mňa uchvátila kombinácia sivo - sivej s horčicovou. Pôvodne som mala vyhliadnutú inú vlnu. No tej som nemala dosť a začať som chcela už aj hneď, tak som musela niečo vymyslieť. Nakoniec mi vynikajúco poslúžila Lima od Drops a Rios od Malabrigo. Lima ma krásne farby ľahko kombinovateľné, no a Rios ten ma také výrazné kričiace farby, ktoré tu Limu parádne doplnili. 

Takže na začiatok štrikovania som si pripravila jedno 100g pradeno Riosu (tajne som dúfala, že bude stačiť a veru aj stačilo). Limy som nakoniec minula 3 klbká svetlo sivej a 7 klbiek tmavo sivej. Čiže celková spotreba bola do 600g. Sedí ako uliaty - pre predstavu veľkosti svetra ja mám 163cm a 55kg a je mi pod zadok tá zadná predĺžená časť. Použivala som 4mm ihlice na celý sveter. 

Na začiatok som si nahodila 51 očiek. Treba si urobiť skúšobnú vzorku a uštrikovať si podľa vlastných predstáv. Začíname od vrchu kontrastnou farbou. Urobíme to na toľko očiek aby nám to prešlo zo zadu okolo krku, trochu ponad plecia a dosť. Potom nám tam pôjde ešte sivý lem. 


There are thousands of inspirations on line. I was stunned by the grey - grey - mustard combination. I wanted to use different yarn, bud I did not have enough. And I wanted to start right away so I had to think of something else. I found a perfect substitution in Lima from Drops and Rios from Malabrigo. Lima has some great solid colors which you can easily combine, and Rios has some crazy shiny colors that make a perfect contrast.

I used one 100g skein of Rios, three 50 gram balls of light grey Lima and 7 balls of dark grey Lima. The cardi fits me perfectly - maybe you can imagine the size of the sweater when I tell you that I am 163cm and 55kg and it ends just underneath my butt. 

I casted on 51 stitches with my 4mm needles that I have used for the whole sweater. You have to make a swatch if you are using different yarn, or doing different size. We start at the top with the contrast color. We start only with so many stitches that are enough to go around our neck at the back and a little bit around the shoulders. There will go a collar and then it will go a little higher up our neck. 

Prvé dve očká sú krajové (v každom riadku posledné dve očká preložím na ľavú ihlicu s vlnou smerujúcou ku mne, v novom riadku ich uštrikujem hladko), potom mám označovač, 9 očiek jedno plece, označovač, 29 očiek chrbát, označovač, 9 očiek druhé plece, označovač, posledné dve očká - krajové. 

The first and last two stitches are the edge stitches - in every row we knit the first two stitches, we slip the last two stitches with the yarn in front. So after the first two stitches I have a stitch marker, then nine stitches for the shoulder, marker, 29 stitches for my back, marker, 9 stitches other shoulder, marker, last two edge stitches. 

Nasledujúcich niekoľko riadkov budeme pridávať v každom riadku pred prvým, za druhým, pred tretím a za štvrtým označovačom.
V hladkom riadku takto. Prvé dve očká uštrikujeme hladko, potom si naberieme vlnu tak, že pichneme ihlicou zo zadu popod nitku čo je medzi očkami. 

In the next few rows we are going to add stitches in every round just before the first and third marker and just behind the second and fourth marker. On the right side we are going to do it this way. We knit first two stitches, than we make a new stitch with inserting our left needle underneath the horizontal bar from behind.

Vznikne nám tak nové očko, ktoré uštrikujeme hladko. 

And we knit the new stitch.

Štrikujeme ďalej, až kým prídeme k druhému označovaču. preložíme ho na pravú ihlicu. Znovu ideme pichnúť ihlicu popod nitku medzi očkami. Tento krát z predu.

We knit until we reach the second marker. We slip it on the right needle. we insert our left needle underneath the horizontal bar from the front side.


Vzniktnuté očko preštrikujeme hladko poza zadnú nitku. 

We knit in to the back loop of the new stitch.

Postup zopakujeme aj na druhom pleci. 

We repeat it on the other shoulder.


V obratkom riadku budeme pred označovačom pichať z predu a vzniknuté očko preštrikujeme obratko poza zadnú nitku. 

On the wrong side we insert the needle from the front and purl into the back loop just before the first and third marker.


Za druhým a štvrtým označovačom picháme ihlicu zo zadu a vzniknuté očko štrikujeme obyčajne obratko.

Behind the second and fourth marker we inser the needle from the back and purl the stitch. 


Takto to opakujeme - pridávanie v každom riadku pred prvým, za druhým, pred tretím a za štvrtým označovačom, dokiaľ nám sveter nenarastie tak, že nám zakryje plecia. 

Takto sme rozširovali chrbát a vznikla nám predná časť svetra. Teraz potrebujeme rozšíriť rukávy tak budeme pridávať na iných miestach. 
Štrikujeme hladko po prvý označovač, preložíme ho, uštrikujeme ešte jedno očko. Za ním pichneme ihlicu z predu popod nitku a vzniknuté očko uštrikujeme hladko poza zadnú nitku. Štrikujeme ďalej hladko a pred posledným očkom pred ďalším označovačom pichneme ihlicu popod nitku zo zadu a uštrikujeme ho obyčajne hladko. Opakujeme tak isto pri treťom a štvrtom označovači. 

V obratkom riadku budeme pridávať za prvým očkom za prvým označovačom pichnutím ihlice zozadu a uštrikovanám klasicky obratko. Pred posledným očkom pred druhým označovačom pichneme ihlicu z predu a uštrikujeme obratko poza zadnú nitku. Zopakujeme pri treťom a štvrtom označovači. Ja som v tomto rozširovaní pokračovala ešte aj pár riadkov pri štrikovaní sivou vlnou. 
Keď už sa mi zdal rukáv celkom široký začala som pridávať pred aj za označovačmi v každom štvrtom riadku ako pri ragláne. 

Čiže po prvý označovač som pridávala pred a za označovačmi, potom medzi nimi vždy v každom riadku. Po treťom označovači ako pri ragláne v každom štvrtom riadku. Je to rozdelené zhruba na tretiny.

Žltou som štrikovala 37 riadkov, tmavo sivou 30 riadkov. Aj ďalšie pásy sivej boli na 30 riadkov. 

With this increases we have made new stitches in the front and at the back of the sweater. Now we have to make some increases on the sleeves. 

On the right side we knit to the first marker, slip marker, knit one more stitch. Than we insert our left needle underneath the horizontal bar from the front side and we knit the new stitch behind the back loop. We continue knitting until one stitch before the second marker. Now we insert our left needle underneath the horizontal bar from the back and knit the new stitch. We repeat this on the third and fourth marker. 

On the wrong side after slipping the first marker and purling one more stitch we insert the needle from behind and just purl the new stitch. Just before the last stitch before the next marker we insert the needle from the front side and purl into the back loop. Repeat on the third and fourth marker. 

I have done this increases for a few rows after changing colors to gray. Then after the third marker I have started to make increases before and after every marker every fourth row just like on a regular raglan.

Here in the picture you can see, I was doing the first type of increases up to the first marker, then to the second I was doing the other increases, and then after that I did the raglan increases. It looks to me like three thirds. I was knitting with the yellow yarn for 37 rows and 30 rows with the dark grey. All the other grey stripes are for 30 rows except the last one. 
Takto vyzerá pohľad "z hora".

This is how it looks from "the top".
Keď som začala štrikovač svetlo sivou farbou dávala som rukávy bokom a pod pazuchami som si nahodila 5 nových očiek.

When I stared to knit with the light gray color I have separated the sleeves and inserted 5 new stitches on underneath them. 


Prestriedala som svetlú sivú, tmavú sivú, svetlú sivú. Pri poslednom páse tmavosivej som uštrikovala dva riadky a potom som pomocou techniky krátených riadkov wrap and turn - obtoč a otoč - vyrobila predĺženie na zadnej časti. 
V treťom riadku som štrikovala riadok a na 7mom očku od konca som sa otočila, štrikovala som obratko naspäť, tam som sa znovu na 7mom očku od konca otočila, štrikovala som hladko, potom som sa otočila 4 očká pred otočkou z predchádzajúceho riadku. Štrikvala som naspäť obratko a tiež som sa otočila 4 očká pred poslednou otočkou. 

I was changing the color until I reached the last dark grey stripe. I knitted for two rows then I ahped the back with some wraps and turns. In the third row I knitted until last seven t stitches and made the turn, purld until last 7 stitches and made the turn. Then I have knitted until last 4 stitche before the turn and turned, then I purled and turned 4 stitches before the last turn. 


Otáčala som sa podľa tohto vzoru 7 4 4 4 5 5 6 7 8 (na jednej strane) - to znamená že som sa otočila po 4 očkách na jednej aj na druhej strane dokopy tri krát, potom som sa otáčala po piatich očkách dva krát a potom po šiestom očku od poslednej otočky, po siedmom a po ôsmom. 
Potom som dva riadky preštrikovala celé. V ďalšom som urobila diery na vrecká - normálne ukončíte očká tam kde vrecko chcete mať a v ďalšom riadku ich znovu v tom istom počte nahodíte. 
Vzorka na spodku svetra a aj na rukáve - žltou vlnou - je broken seed stitch. 

Vzorka je nasledovná - 
1r. - všetky očká hladko
2r - striedame H O H O ...
3r - všetky očká hladko
4r - striedame O H O H ...


I have made the turns like this: 7 4 4 4 5 5 6 7 8 one one side. 
Then I knitted and picked up stitches for one row and knitted one more row. Then I made the holes for the pockets. I have just bind off some stitches and casted them back on in the next row. 
The stitch I have used for the bottom and on the sleeves is broken seed stitch. 

You knit it like this:
1.row - knit all stitches
2.row - knit, purl, knit, purl ...
3.row - knit all stitches
4.row - purl, knit, purl, knit ...


Telo som neukončila. Nechala som to na ihlici a išla som štrikovať rukávy. Na vrecká som chcela použiť žltú vlnu a nebola som si istá či mi potom ostane dosť na rukáv, tak som si radšej dokončila rukávy a potom až som sa vrátila k ukončeniu tela. 

I decided to knit the sleeves and don´t finish the body. I wanted to use the yellow yarn on my pockets and I did not now if I will have enough - for the sleeves and the pockets. So I rather finished the sleeves and than got back to the pockets. 

Pri rukávoch som v svetlo sivej časti v každom treťom riadku zoštrikovala tri očká (dve očká preložímen a pravú ihlicu pichnutím ihlice z ľavej strany popod dve očká, ďalšie očko uštrikujeme hladko, dve prehodené očká prehodíme ponad uštrikované a zhodíme ich z ihlie). V ostatných častiach rukávu som neuberala.  

I did my decreases on the sleeves only in the first light grey part. I decreased two stitches (slip 2 stitches knitwise, knit one, slip the two stitches down from the needle) every third row.

Vraciame sa naspäť k telu svetra. Ideme si urobiť vrecká. 

Back to the pockets.

Žltou vlnou som si nabrala toľko očiek koľko som ukončila. 

I picked up as many stitches as I have binded off with yellow yarn. 


Štrikovala som do požadovanej dĺžky a pridala som jeden riadok tmavosivou farbou. Tu si nechajte dosť dlhé konce aby ste mohli prišiť boky vrecka o sveter. 

I knitted as high as I wanted. For the last row I have used the dark grey yarn. Leave yourself ends long enough to sew on the sides of the pockets later on. 


Spodok som neprišívala, ale prištrikovala. Bolo to vlastne v predposlednom riadku svetra (posledný je ukončenie). Vždy jedno očko z vrecka som prehodila na ihlicu ktorou som štrikovala telo a uštrikovala som dve očká -to z vrecka a zo spodnej časti svetra - spolu. Potom som prehodila ďalšie očko zo svetra a znova zoštrikovala s očkom z tela svetra, až kým som nemala vrecko "prištrikované". To isté som spravila s druhým vreckom a potom som už len očká ukončila. Boky vrecka som prišila. 

I did not sew the bottom of the pocket on to the sweater but I knitted it on. Just before binding off the sweater in the last row. I took the first stitch from the pocket and put it on my left needle and knitted two stitches from the left needle together. Than I slipped next stitch from the pocket on my left needle and knitted two stitches together... After this row I binded off and sew on the pockets on the sides. 

Takže už máme skoro celý sveter. Ešte nám chýba golier. Nabrala som si očká kolom dokola okolo celého svetra. Pri takomto naberaní naberieme na 4 riadky len 3 očká. Ináč by sme to mali zvlnené. 

Almost done. now the last part - collar. I picked up stitches along the sweater. You pick up three stitches in four rows.


Štrikovala som hladko obratko dokiaľ sa mi páčilo. 

I have knit - purled for a few rows.


Potom som znovu technikou obtoč a otoč pridala pár riadkov na prednej časti. Umiestnila som tam aj dierky na gombíky (dierku spravíte že ukončíte dve očká a v ďalšom riadku si dve nové očká nahodíte). Nakoniec všetky očká ukončíme.

Then I shaped the front with wraps and turns again and I made some button holes. And bind off the stitches.

A je to hotové. Uff. Ak máte otázky, kľudne sa ma dole pýtajte. Nie je to nejako extra podrobné, ale spoločnými silami to určite zvládneme. :) 

And we are all done! If you have any questions feel free to ask. It is not very detailed So I am here to help if you need anything. 

1 komentár:

  1. Zaujímalo ako sú pletené rukávy, vidno na bielej časti švík, je to po zošívaní alebo uberaní. Pletiem si takisto kardigán a už som dvakrát párala rukáv čo nie som stále spokojná s výsledkom. Krásne ďakujem za každú radu a tip.

    OdpovedaťOdstrániť